Sheffield Northern Pool League

Sheffield Northern Pool League

The Sheffield Northern Pool League website for the 2012/13 season onwards will be hosted at www.snpl.leaguerepublic.com

News Report

Doubles

Author: Craig Nicholson, 01/10/11

Congratulations to Bob and Dale on winning the doubles title, the games were tight but for the clinical finishing of the Wharny duo, Bob set the tone with a clearance from a dry break in the 1st.

Monday 25th June
Doubles KO Final 2011/12
1 T Pell & N West ( Forty Foot A )
v
5 D Johnson & B Ledwood ( Wharncliffe B )
@ Old Blue Ball.
2011/12 Doubles KO
SEMI FINALS

Thursday 17th May

4 T Pell & N West ( Forty Foot A )
v
3 J Fox & G Swift ( Old Blue Ball B )

@ MALTHOUSE


2 M Jamna & D Weldon ( Sportsman A )
v
4 D Johnson & B Ledwood ( Wharncliffe B )

@ FORTY FOOT
Quarter Finals

3 T Pell & N West (Forty Foot A)
v
0 S Smith & A Humphreys (Wharncliffe B)


2 G Woods & D Oxley (Old Blue Ball C)
v
3 M Jamna & D Weldon (Sportsman A)


1 D Padley & D Fearn (Pheasant WB A)
v
3 D Johnson & B Ledwood(Wharncliffe B)


2 J Walker & T Walker (Sportsman B)
v
3 J Fox & G Swift (Old Blue Ball B)



Round 3.
1 L Thompson & M Thompson (Civil Service)
v
2 G Woods & D Oxley (Old Blue Ball C)

1 A Higgins & G Dumpleton (Civil Service)
v
2 D Padley & D Fearn (Pheasant WB A)

0 J Cross & N Hunt (Devonshire A)
v
2 S Smith & A Humphreys (Wharncliffe B)


1 T Parkin & R Shaw (Devonshire B)
v
2 J Walker & T Walker (Sportsman B)


0 H Kirk & A Callaghan (Malthouse)
v
2 J Fox & G Swift (Old Blue Ball B)


1 A Walton & R Fearn (Pack Horse)
v
2 D Johnson & B Ledwood(Wharncliffe B)


- M Keye & T Cook (Phoenix)
v
2 T Pell & N West (Forty Foot A)


2 M Jamna & D Weldon (Sportsman A)
v
0 C Simmons & G Young (Coach & Horses)



Round 2 Results.

2 L Thompson & M Thompson Civil Service
v
0 J Darby & D Holmes Yew Tree

2 C Simmons & G Young Coach & Horses
v
0 G Potter & M Sides Wharncliffe C

2 J Cross & N Hunt Devonshire A
v
0 R Hewitt & K Wood Shiregreen WMC

wo T Parkin & R Shaw Devonshire B
v
- Stuart Revill & S Humphreys Wharncliffe C

0 A Harrison & J Nelson Forty Foot A
v
2 S Smith & A Humphreys Wharncliffe B

2 T Pell & N West Forty Foot A
v
1 C Nicholson & M Wilde Spot On

2 J Fox & G Swift Old Blue Ball B
v
1 M Holland & A McCrystal Phoenix

2 M Keye & T Cook Phoenix
v
1 S Liversidge & J Ryalls Malin Bridge

- R Mellody & P Corbidge Pheasant LT A
v
wo G Woods & D Oxley Old Blue Ball C

2 D Padley & D Fearn Pheasant WB A
v
0 J Appleyard & P Sanderson Miners B
0 L Worth & G Cook Pheasant WB A
v
2 A Walton & R Fearn Pack Horse

2 M Jamna & D Weldon Sportsman A
v
0 J Lawton & D Sobucki Devonshire A

2 J Walker & T Walker Sportsman B
v
1 G Elwis & T Fowler Pheasant WB A

1 C Abbott & D Sargant Spot On
v
2 A Higgins & G Dumpleton Civil Service

2 D Johnson & B Ledwood Wharncliffe B
v
0 K Watkinson & M Padley Old Blue Ball C

wo H Kirk & A Callaghan Malthouse
v
- P Carthy & B Green Pack Horse




























J Clark & R Smith Civil Service 0 v 2 C Simmons & G Young Coach & Horses
M Abramiuk & J Jewitt Civil Service 1 v 2 H Kirk & A Callaghan Malthouse

J Lawton & D Sobucki Devonshire A wo v M Travis & P Shipley Pheasant LT A
C Evans & R Curtis Devonshire B v wo M Holland & A McCrystal Phoenix

T Pell & N West Forty Foot A wo v M Wilde & D Andrews Phoenix Club A
P Sides & S Doyle Forty Foot B 0 v 2 T Parkin & R Shaw Devonshire B

T Fletcher & C Lindley Malthouse 0 v 2 A Harrison & J Nelson Forty Foot A

I Marshall & S Moremont Miners A 1 v 2 P Carthy & B Green Pack Horse
I Smith & C Dixon Miners A v wo G Potter & M Sides Wharncliffe C
J Willies & L Phillips Miners B v wo J Appleyard & P Sanderson Miners B
K McKniffe & M Garnett Miners B 0 v 2 S Liversidge & J Ryalls Malin Bridge

K Watkinson & M Padley Old Blue Ball C 2 v 1 W Rodgers & M Talbot Forty Foot B

D Hinson & M Whittington Pack Horse 1 v 2 G Woods & D Oxley Old Blue Ball C

L Worth & G Cook Pheasant WB A 2 v 0 D Revill & W Wigfull Old Blue Ball B
D Padley & D Fearn Pheasant WB A 2 v 1 T Hunt & C Campbell Devonshire A
L Brown & S Blake Pheasant WB B 0 v 2 R Mellody & P Corbidge Pheasant LT A

M Keye & T Cook Phoenix 2 v 1 I Bennett & M Heath Sportsman A

S Bower & B Boldock Phoenix Club B 1 v 2 A Walton & R Fearn Pack Horse

R Hewitt & K Wood Shiregreen WMC 2 v 1 D Powell & R George Sportsman B
G Wilkins & L Barlow Shiregreen WMC 1 v 2 J Cross & N Hunt Devonshire A
N Wilkins & B Ropson Shiregreen WMC 1 v 2 C Nicholson & M Wilde Spot On

M Jamna & D Weldon Sportsman A 2 v 0 D Troughton & Steve Revill Wharncliffe A
J Walker & T Walker Sportsman B 2 v 1 J Loxley & J Hunt Coach & Horses

D Homer & S Boot Wharncliffe A 0 v 2 L Thompson & M Thompson Civil Service
D Johnson & B Ledwood Wharncliffe B 2 v 0 J Malone & K Shore Pheasant WB A
S Smith & A Humphreys Wharncliffe B wo v J Ward & C Ward Miners A

S Jefford & J Jefford Yew Tree 0 v 2 G Elwis & T Fowler Pheasant WB A
P Flewett & S Shepherd Yew Tree 0 v 2 J Fox & G Swift Old Blue Ball B

Comments...

Never miss an update

Follow the league to get the latest news and results straight to your email

Follow the website now