Sheffield Northern Pool League

Sheffield Northern Pool League

The Sheffield Northern Pool League website for the 2012/13 season onwards will be hosted at www.snpl.leaguerepublic.com

LeagueRepublic logo

Get Team Administrators to enter live scores and statistics

Get it on Google Play
Download on the App Store
News Report

Singles

Author: Craig Nicholson, 01/10/11

2012 Singles K.O.

2011/12 Singles KO
June 18th - Phoenix Club
Congratulations to John Fox (Old Blue Ball B) on winning the singles, beating Keith Shore (Pheasant W B B) 5-4.
John was 2 nil up and then found himself 4-2 down but managed to find the resolve to come back and win.
Thank-you to both players for a good final.
SEMI FINALS

Weds 9th May

4 K Shore ( Pheasant W B A )
v
2 T Hunt ( Devonshire A )

@ Wharncliffe


Thurs 24th May

4 J Fox ( Old Blue Ball B )
v
1 M Holland ( Phoenix )

@ Forty Foot.




Quarter final draw.

0 T Cook (Phoenix)
v
3 K Shore (Pheasant WB A)

2 D Sargant (Spot On)
v
3 J Fox (Old Blue Ball B)

1 A Humphreys (Wharncliffe B)
v
3 T Hunt (Devonshire A)

1 D Johnson (Wharncliffe B
v
3 M Holland ( Phoenix)

All ties Best of 5 Frames
to be played on or before 26th April.






4th Round results


1 J Dykes (Devonshire B )
v
2 A Humphreys (Wharncliffe B)


0 C Campbell (Devonshire A)
v
2 T Hunt (Devonshire A)


0 S Moremont (Miners A)
v
2 M Holland (Phoenix)


0 D Revill (Old Blue Ball B)
v
2 D Sargant (Spot On)


2 J Fox (Old Blue Ball B)
v
0 J Cross (Devonshire A)


2 K Shore (Pheasant W B A)
v
0 A Harrison (Forty Foot A)


2 T Cook (Phoenix)
v
0 J Walker (Sportsman B)


2 D Johnson (Wharncliffe B)
v
1 A Walton (Pack Horse)


Round 3 Results

L Thompson 1 (Civil Service)
v
D Sargant 2 (Spot On)


J Cross WO(Devonshire A)
v
S Bower - (Phoenix Club B)

M Wright 1 (Devonshire B)
v
C Campbell 2 (Devonshire A)

J Dykes 2 (Devonshire B )
v
S Humphreys 0(Wharncliffe C)


N West 1 (Forty Foot A)
v
S Moremont 2 (Miners A)

A Harrison 2(Forty Foot A)
v
N Hunt 0(Devonshire A)


G Swift 0 (Old Blue Ball B)
v
J Walker 2 (Sportsman B)


A Walton 2 (Pack Horse)
v
R Shaw 0(Devonshire B)

R Fearn 0 (Pack Horse)
v
D Revill 2 (Old Blue Ball B)


M Travis 0 (Pheasant L T A)
v
J Fox 2(Old Blue Ball B)


K Shore 2 (Pheasant W B A)
v
R Westney 0 (Coach & Horses)


T Cook 2 (Phoenix)
v
C Nicholson 0 (Spot On)

M Holland WO(Phoenix)
v
J Darby -(Yew Tree)


S Smith 1 (Wharncliffe B)
v
T Hunt 2 (Devonshire A)

D Johnson 2 (Wharncliffe B)
v
J Nelson 0 (Forty Foot A)

A Humphreys 2(Wharncliffe B)
v
J Ryalls 0 (Malin Bridge)




Round 2 Results


- A Capel (Coach & Horses)
wo S Humphreys (Wharncliffe C)

wo R Westney (Coach & Horses)
- D Neil (Pheasant WB B)

2 J Cross (Devonshire A)
1 T Pell (Forty Foot A)

2 C Campbell (Devonshire A)
1 Steve Revill (Wharncliffe A)

0 T Parkin (Devonshire B)
2 C Nicholson (Spot On)


wo M Wright (Devonshire B)
- G Wilkins (Shiregreen WMC)

2 J Nelson (Forty Foot A)
1 M Sides (Wharncliffe C)


wo N West (Forty Foot A)
- D Andrews (Phoenix Club A)

wo J Ryalls (Malin Bridge)
- R Goddard (Wharncliffe B)

1 H Kirk (Malthouse)
2 M Travis (Pheasant LT A)

wo S Moremont (Miners A)
- S Blake (Pheasant WB B)

0 I Marshall (Miners A)
2 L Thompson (Civil Service)

2 D Revill (Old Blue Ball B)
0 C Strout (Devonshire B)

2 G Swift (Old Blue Ball B)
0 G Young (Coach & Horses)

2 J Fox (Old Blue Ball B)
0 P Flewett (Yew Tree)

0 M Whittington (Pack Horse)
2 T Hunt (Devonshire A)

2 A Walton (Pack Horse)
1 C Ward (Miners A)

- P Corbidge (Pheasant LT A)
wo K Shore (Pheasant WB A)

2 M Holland (Phoenix)
0 C Simmons (Coach&Horses)

2 S Bower (Phoenix Club B)
1 R Curtis (Devonshire B)

0 R Hewitt (Shiregreen WMC)
2 R Fearn (Pack Horse)

0 B Ropson (Shiregreen WMC)
2 J Dykes (Devonshire B)

- I Bennett (Sportsman A)
wo A Harrison (Forty Foot A)

2 J Walker (Sportsman B)
1 M Jamna (Sportsman A)

- J Moorhouse (Sportsman B)
wo R Shaw (Devonshire B)

1 R George (Sportsman B)
2 T Cook (Phoenix)

1 D Inkles (Wharncliffe A)
2 N Hunt (Devonshire A)

2 S Smith (Wharncliffe B)
1 Mick Wilde (Spot On)

2 D Johnson (Wharncliffe B)
0 D Troughton (Wharncliffe A)

2 A Humphreys (Wharncliffe B)
0 S Jefford (Yew Tree)

1 Stuart Revill (Wharncliffe C)
2 D Sargant (Spot On)

wo J Darby (Yew Tree)
- K Wood (Shiregreen WMC)




1st round Results

2 L Thompson Civil Service
0 D Holmes Yew Tree

2 T Hunt Devonshire A
0 P Carthy Pack Horse

W N Hunt Devonshire A
- M Troughton Wharncliffe A

0 C Evans Devonshire B
2 Mick Wilde Spot On

W C Strout Devonshire B
- M Heath Sportsman A

- J Brook Devonshire B
W G Swift Old Blue Ball B

2 J Nelson Forty Foot A
1 L Brown Pheasant WB B

2 S Moremont Miners A
0 J Malone Pheasant WB A

- C Dixon Miners A
W C Simmons Coach & Horses

0 M Hadley Miners A
2 C Ward Miners A

2 I Marshall Miners A
0 C Abbott Spot On

0 J Willies Miners B
2 J Ryalls Malin Bridge

- A Sanderson Old Blue Ball B
W R Westney Coach & Horses

2 R Fearn Pack Horse
0 G Potter Wharncliffe C

2 A Walton Pack Horse
0 J Hunt Coach & Horses

- B Green Pack Horse
2 H Kirk Malthouse

0 D Hinson Pack Horse
2 A Humphreys Wharncliffe B

2 D Neil Pheasant WB B
1 L Barlow Shiregreen WMC

0 R Cole Phoenix
2 P Corbidge Pheasant LT A

1 M Keye Phoenix
2 K Shore Pheasant WB A

1 Martin Wilde Phoenix Club A
2 J Moorhouse Sportsman B

2 B Ropson Shiregreen WMC
0 A Callaghan Malthouse

2 G Wilkins Shiregreen WMC
0 D Homer Wharncliffe A

0 N Wilkins Shiregreen WMC
2 R Hewitt Shiregreen WMC

2 I Bennett Sportsman A
1 R Callaghan Malthouse

0 D Weldon Sportsman A
2 S Smith Wharncliffe B

0 D Powell Sportsman B
2 M Whittington Pack Horse

2 R George Sportsman B
0 J Jewitt Civil Service

2 D Sargant Spot On
1 J Lawton Devonshire A

1 N Stewart Spot On
2 T Cook Phoenix

0 S Boot Wharncliffe A
2 S Bower Phoenix Club B

2 D Inkles Wharncliffe A
1 P Daley Old Blue Ball B

1 K Burton Wharncliffe B
2 T Parkin Devonshire B

0 J Jefford Yew Tree
2 C Campbell Devonshire A

0 S Shepherd Yew Tree
2 D Revill Old Blue Ball B

1 Views

Comments...

Never miss an update

Follow the league to get the latest news and results straight to your email

Follow the website now